Jak próba wpływa na cenę złomu złota?

 

Próba złota inwestycyjnego wynosi zwykle 999,9. Wiele osób patrząc np. na cenę złota zastanawia się ile może otrzymać za swoją biżuterię. Trzeba jednak pamiętać, że cena złomu złota jest różna od cen, które widać na wykresie. To, ze gram złota w https://www.mennicaskarbowa.pl/pol_m_Zloto_Zlote-sztabki-150.html kosztuje np. 150zł nie oznacza, że sprzedając swoją biżuterią otrzyma się taką sumę.

 

Cena złomu złota

 

Na to ile warte są np. złote kolczyki, albo złoty pierścionek wpływa między innymi ich próba. Większość biżuterii jest wykonana w próbie 585, oznacza to mniej więcej tyle, że cena złomu złota będzie wynosić 0,585 ceny złota, która jest widoczna na wykresie. Oczywiście trzeba dodać prowizję dla skupu złota, w końcu on chce na tym zarobić.

 

Sprzedając złom złota raczej nie zarobi się kokosów, nie są zawrotne kwoty. Jeżeli dodatkowo zważy się biżuterię, którą chce się sprzedać to jej waga też rzadko będzie przekraczać 10-15 gram. To nawet nie jest połowa uncji (a warto pamiętać, że cena złota na wykresach jest podana właśnie za jedną uncję). Dodatkowo dochodzi niższa próba, oraz prowizja skupu. Dlatego większość osób w skupie złota zarobi maksymalnie 500zł.

 

Oczywiście jeżeli mówimy o próbie 0,585. Niektóre osoby mają biżuterie wyższej próby, jednak niektóre niższej. To można jednak sprawdzić samemu. Warto to zrobić, ponieważ bezpośrednio od tego zależy cena złomu złota. Warto jednocześnie pamiętać, że starą biżuterię można wykorzystać po prostu jako obniżenie ceny zakupu nowej. Jest to bardziej opłacalne, ponieważ biżuteria zwykle też jest robiona w niższej próbie, dlatego złomem złota można obniżyć np. koszt obrączek ślubnych.